Kako uštedeti novac?

stednja-1

Škola je počela. Da li na sreću ili na žalost, zavisi isključivo od našeg viđenja. Zajedno sa školom, počinju i muke roditelja. Kupovina školskog pribora, nove odeće i obuće, novih knjiga, plaćanje pomnožimo sa dva ili tri, u zavisnosti od toga koliko školaraca ima u porodici, ne možemo da im zamerimo ako nisu u mogućnosti da nam priušte neke nove krpice ili druge sitne stvarčice koje želimo. Zato smo mi tu, da im bar malo olakšamo. Štednja je jako važna i ako ništa, možemo da prikupimo novac bar za omiljene časopise, par komada kozmetike ili nešto slično.

Novac od užine
Uzmimo za primer da vam roditelji na dnevnom nivou daju po 100 dinara za užinu. Vi ne morate da potrošite sve. Tačno je da to nije neka suma, u današnje vreme za taj novac zaista ne možemo ništa veliko da kupimo, ali ako uzmete npr. kiflu i jogurt, uštedećete nešto manje od polovine, što je idealno!

Užina od kuće
Kada biste poneli od kuće nešto za jelo, uštedeli biste sav novac koji ste dobili od roditelja. Najbolje je da ujutru uzmete dva parčeta hleba od prethodnog dana, između stavite već nešto što želite, sendvič stavite u toster i to je sve! U flašicu sipajte vodu, sok ili čaj i imate obrok! Čak možete da uzmete nešto što je ostalo od večere ili da uveče napravite neke slane mafine, ujutru ih samo spakujte u kesicu i to je sve.

Novac od baka, deka, tetaka itd.
Sigurna sam da vam bar neko od rodbine povremeno stavi u ruku novčanicu od 200, 500 ili 1.000 dinara, ’za čokoladu’. Upravo taj novac (od 500 i više dinara) treba da sačuvate i ne trošite. Uskoro ćete, kada sakupite još malo, moći sebi da kupite neku majicu, kapu, šal ili nešto treće.

stednja

Uzimajte kusur
Kada odete u pekaru ili u radnju na odmoru, u sred one gužve, ne uzmete 2, 3 ili 5 dinara. Samo gledate da što pre izađete. Međutim, ja sam shvatila da od tog novca možemo mnogo toga! S vremena na vreme otvorim tu pregredu sa metalnim novcem i desi se da, kada ga saberem, zateknem sumu od 50, pa i do 200 dinara. Od tog novca mogu da uzmem bar časopis, lak za nokte ili nešto treće.

Kuponi i kartice
To kod nas još uvek nije mnogo zastupljeno, ali postoje kartice određenog lanca prodavnica koje uvek možete da provučete pri kupovini. Sakupljate bodove i dobijate popuste na određene artikle. Nekada na taj način možete da dobijete skoro duple popuste.

Kupujte na mestima gde su redovne i normalne cene
Kada to kažem, mislim da treba da izbegavate da kupujete npr. na benzinskim pumpama ili u bioskopima, gde je sve mnogo skuplje nego inače. Na ulici ćete pronaći kesicu kokica za 30 dinara, a u biskopu će ona biti duplo skuplja.

Kupovina odeće na sniženjima
Krajem leta, početkom jeseni, kada se kolekcije smenjuju, ona koja je do nedavno bila aktuelna je na sniženju od 20, pa i do 70%. Zato uvek u to vreme pokupujte svu tu odeću koju ćete moći da nosite sledećeg leta. Isto tako, kada se završava zima, a počinje proleće, pokupujte sve zimske stvari i one će sigurno strpljivo čekati narednu zimu, a vi ćete mnogo, mnogo uštedeti.

stednja_0

Ne kupujte nepotrebno
Ako npr. možete da birate da li ćete kupiti maskaru od 900 i maskaru od 300 dinara, koje su vrlo sličnog kvaliteta, samo što je ova druga od kompanije koja je prefinjenija, pametnije je da kupite ovu koja je 3 puta jeftinija, a za ostatak novac kupite još nešto.

To bi bila neka osnovna pravila kada je štednja u pitanju. Potrudite se da budete ekonomični, da pametno trošite novac i da kupujete stvari koje su vam zaista potrebne. Olakšaćete i sebi i svojim roditeljima. 🙂

Autor: Anja Minić

Ana Minić je stalna saradnica portala Famoza.net. Pišite joj na anja.minic@famoza.net i posetite njen blog Anja’s Diary

The following two tabs change content below.
Vladimir Dolapčev je urednik medija Famoza.net. Prethodno je pet godina uređivao portal srpskog izdanja časopisa BRAVO. Najveća želja mu je da Famoza bude drugačiji od svih teen medija i da pomogne u dovođenju mladih zvezda u region.

3 thoughts on “Kako uštedeti novac?

  1. Anja,ti si stvarno u pravu.
    Ja uvijek kad odem u školu prije odem u trgovinu i uzimam sebi hranu ali kad platim rečem:"Zadržite ostatak".
    Užinu od kuće ne volim nositi u školu,jer ću je jesti kad dođem kući pa ću ako odnesem u školu opet jesti.
    Novac od bake,djeda,tetaka stalno uzmem i zaboravim da sam uzela.
    Ovo će mi stavrno pomoći.
    Jako ti hvala na savjetu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.