Oko stotinu programa u 16 gradova širom Srbije očekuju posetioce u okviru 15. Evropske noći istraživača, najvažnije i najmasovnije naučne manifestacije u zemlji.
Zagrevanje počinje već 19. i 20. septembra, kada će svoje laboratorije za javnost otvoriti Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković”, odnosno Institut za nuklearne nauke „Vinča”. Nedelja istraživača na programu je od 23. septembra u naučnim klubovima širom Srbije, a veliko finale zakazano je za 27. septembar od 16 do 22 sata.
Lokacije u Beogradu biće u samom centru grada, od Trga republike, preko Evropske kuće i Kalemegdana, do Matematičkog fakulteta, Fakulteta za fizičku hemiju i Centra za promociju nauke, uz TC Big na Karaburmi.
– U Evropskoj kući ćemo, između ostalog, pričati o tome kako da ozelenimo zgradu, o obnovljivim izvorima energije, zelenoj energiji i gorivu budućnosti, predstavićemo tečno drvo… Na Trgu republike proučavaćemo klimatske promene u sasvim novom formatu, sobi za bekstvo, saznaćemo šta je mikroplastika i koji nam insekti mogu pomoći u smanjenju plastičnog otpada konzumiranjem plastike. Na Matematičkom fakultetu spojićemo uzbuđenje koje donosi soba za bekstvo sa moći matematike u lavirintu za srednjoškolce, a u Centru za promociju nauke pričaćemo o čileanskoj Opservatoriji „Vera Rubin” i simulirati udar asteroida. Na Kalemegdanu imamo tri lokacije: Galerija Prirodnjačkog muzeja i Beogradski zoo vrt otvaraju svoja vrata za naše posetioce, dok ćemo teleskopom u Narodnoj opservatoriji „Ruđer Bošković” tokom dana posmatrati Sunce, a nakon sumraka zvezde, planete i Mesec. U Botaničkoj bašti nemojte propustiti fantastičnu izložbu u okviru festivala Art + Science. Tradicionalno, TC Big fešn je pripremio fantastičan program sa temama poput građanske nauke, forenzičke entomologije i upotrebe dronova i robota za rešavanje problema kao što su klimatske promene – navela je Jasmina Nestorović Živković.
Ona je pomenula i programe u Nišu, koji će biti održani u Narodnom muzeju, Univerzitetskoj biblioteci, Naučnom klubu Centra za stručno usavršavanje i TC Delta planet, u Pirotu, koji će se odigrati na platou ispred Doma kulture i u Muzeju Ponišavlja i u Kragujevcu, gde je druženje zakazano u TC Big fešn. Tamošnji naučnici su pripremili hemijske avanture, priče o piramidama ishrane, veštačkoj inteligenciji u službi zelene planete i umetnosti, monitoringu biljaka putem dronova, kulturnoj baštini u vidu muzejskog teatra, povratku 5000 godina stare kraljevske igre Ur u 21. vek, kulturno-istorijskom nasleđu Šumadije i Pomoravlja, susretu sa vinčanskom figurinom, spoju kilinarstva i nauke…
Vladimir Todorović najavio je povratak Novog Sada na mapu Noći istraživača posle par godina pauze. On je podsetio da je novosadski program već počeo, a za sledeću nedelju najavio aktivnosti u okviru Nedelje istraživača u Naučno-tehnološkom parku.
– Tokom same Noći istraživača u Tržnom centru Big istraživači sa svih fakulteta Novosadskog univerziteta iz svog ugla će demistifikovati učešće veštačke inteligencije u sferi njihovog rada, od medicine, preko privrede do tehničkih nauka, sa velikim brojem radionica – istakao je Vladimir Todorović.
Pored ovog dela programa, namenjenog najširoj publici svih uzrasta, on je posebno izdvojio segment u Prostoru na Petrovaradinu gde će okupljeni naučnici polemisati o svemu što je tema Noći istraživača.
– Sem predavanja na temu klimatskih promena, anatomije i veštačke inteligencije, imaćemo i koncerte dva benda sastavljena od naučnika, Monohrom i VIS Izomeri – najavio je Todorović.
Ove godine napravljena je i specijalna aplikacija koja koristi proširenu realnost i kojom ćete moći, vozeći se biciklom kroz Novi Sad, da se vozite i od jedne do druge planete Sunčevog sistema, a na biciklima će i sada uspešni naučnici ići do svojih osnovnih škola u Novom Sadu i okolini i održati predavanja đacima.
Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke,predstavila je aktivnosti naučnih klubova u 12 gradova kojima će, počev od Nedelje istraživača 23. 9. biti izgrađen put do najveće naučne avanture 27. 9.
– U klubovima od Šapca, Kikinde i Mokrina, preko Novog Sada, Ranovca, Kragujevca i Kruševca, do Leskovca i Niša, pokrićemo širok spektar tema, od 3D štampe do biodiverziteta i otkrića zašto naučnici često koriste vinsku mušicu u svojim istraživanjima – pomenula je Danijela samo deo bogatog programa.
Ona je zahvalila svima koji posećuju Noć istraživača i postavljaju pitanja, dajući priliku naučnicima da im „daju neke nove odgovore”.
– Verujem da budućnost pripada onima koji vide mogućnosti i pre nego što su one očigledne, a to su istraživači i naučnici – poručila je Danijela Vučićević.
15. Evropska noć istraživača biće održana u Beogradu, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Ranovcu, Zaječaru, Nišu, Pirotu, Leskovcu, Subotici, Mokrinu, Kikindi, Novom Sadu, Inđiji i Šapcu.
Više informacija o sadržajima, lokacijama i satnici možete naći na zvaničnom sajtu: nocistrazivaca.rs
Manifestacija se organizuje se uz podršku Evropske komisije širom Starog kontinenta, sa ciljem da na zanimljiv način afirmiše istraživače i nauku, približi njihov rad široj javnosti i podstakne mlade da se opredele za naučno-istraživačku karijeru.
Foto: Tanja Drobnjak