
K-pop industrija se suočava s velikim izazovima u 2025. godini, jer je ono što je prethodnih godina izgledalo kao globalna dominacija sada u ozbiljnoj krizi. Početkom 2020. godine, k-pop je bio na vrhuncu, a BTS je sa pesmom “Dynamite” postao prvi k-pop izvođač koji je osvojio vrh američkih muzičkih lista. Ipak, u poslednje dve godine situacija se drastično promenila.
BLACKPINK, prva k-pop grupa koja je nastupila na Coachelli, suočila se s padom popularnosti svojih solo albuma, a novi izvođači poput Tomorrow X Together i Ateez doživeli su velike padove u prodaji albuma i opadajući interes u SAD-u. Još veći problem predstavlja činjenica da k-pop gubi popularnost u samoj Južnoj Koreji. Mnogi smatraju da je muzika postala previše globalizovana i da više nije u skladu s ukusima domaće publike. Umesto da se stvara muzika koja odražava korejsku kulturu i identitet, k-pop je postao previše usmeren na internacionalna tržišta, što je izazvalo nezadovoljstvo među korejskim fanovima. Pored toga, obožavatelji k-pop muzike sada nisu samo mladi ljudi, već i stariji, a to je dovelo do promena u dinamici i interesovanjima unutar samih fandoma.
Problemi su se dodatno produbili pomeranjem fokusa ka engleskim pesmama, što je stvorilo distancu između izvođača i korejske publike. Mnogi ljubitelji muzike u Koreji smatraju da su domaći izvođači postali previše “globalni”, a da su zanemareni lokalni trendovi i publika. S obzirom na ove promene, k-pop se nalazi u situaciji u kojoj mora da se prilagodi ili rizikuje da izgubi poziciju na globalnoj muzičkoj sceni. „K-pop je izgubio dosta tržišne privlačnosti u Južnoj Koreji – muzika nije napisana da bi se dopala korejskoj publici, već više ovoj homogenizovanoj, globalizovanoj publici“, kaže Sarah, voditeljka podkasta Idol Cast, koja koristi pseudonim iz straha od odmazde fanova k-popa. “Pokušava da bude sve za sve ljude, a na kraju nikome nije ništa.”
Autor: Famoza.net
Foto: Guardian/Screenshot