Eminin blog: Nasilje preko društvenih mreža!

Zdravo ljudi!! Ovaj post bi trebali pročitati jer vam govorim o Cyberbylling-u ili električnom nasilju.

Za internet kažemo da je najbolja komunikacija ljudi diljem svijeta. Internet kao internet je jako dobra stvar, možete saznati nove informacije, čuti se sa nekim od prijatelja koji je na drugom kraju svijeta. Ali kao i sve što postoji na ovom svijetu, tako i internet ima svoje loše strane. Nasilje preko društvenih mreža, kako verbalno tako i psihički.

Kako se zaštititi od elektroničnog nasilja?
Nažalost, vršnjačko nasilje ima dugu tradiciju. U današnje doba, uz svu ovu elektroniku, nasilje je još opasnije. Riječ je o – cyberbullying ili elektroničko nasilje. Najčešći su preteći SMS-ovi, e-mailovi, ponižavajuće poruke preko Facebooka. U današnje vrijeme ima mnogo društvenih mreža koje su povezane sa elektroničkim nasiljem. Najčešće su to Facebook, Instagram, Viber i mnoge druge.Uz svu ovu elektroniku lako je montirati stvarne fotografije u nešto sasvim drugo. Lako je širiti lažne informacije o nekome. Zbog toga se “žrtva” može osjećati poniženo i ismijavano, pa čak može pomisliti i na samoubistvo.

Posljedice!
Posljedice nasilja preko interneta katkad mogu biti i ozbiljnije od onih međuvršnjačkih nasilja u stvarnom životu. Kod nasilja na internetu postoji snaga pisane riječi,jer žrtva može svaki put ponovo pročitati šta je u njoj napisano. Verbalno izrečene riječi se mogu dosta lakše zaboraviti od onih koje su napisane i koje možete svaki dan iznova pročitati. Anonimnost koja postoji na internetu, velikom broju djece može biti poticaj da se nasilno ponašaju.Mnogo je djece, a i starijih stradalo zbog tog električnog nasilja.

Korisni savjeti za tinejdžere. Kako se odbraniti od električnog nasilja?

1. Nikad ne ostavljajte lične informacije na internetu. Bilo da ste nekoj drugarici poslali svoj broj, ili bilo šta slično.

2. Ako dobiješ prijeteću poruku, ne odgovaraj. Jednostavno ignoriši. Ako to postane nešto još veće onda to pokaži nekoj odrasloj osobi.

3. Ne stavljaj ništa na internet što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda ili okoline.

4. Ne šalji poruke kad si ljut/a. Zamisli kako bi tebi bilo da dobiješ takvu poruku.

5. NIKAD NIKOME, osim roditeljima, ne reci svoju lozinku. Pa čak ni svojim najboljim prijateljima.

6. Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje neko koga ne poznaješ.

Ako imate problema sa elektroničkim nasiljem obratite se odrasloj osobi ili možete meni. To bi bilo sve za ovaj put. Budite pametni i ne dopustite da vas neko zavara. :*

Ovo je moj blog: Girls World

My Blog rubrika je u kojoj vam pružamo priliku da se vaši tekstovi nađu na Famozi! Može to biti vest, neki vaši saveti ili razmišljanje na neku temu. Kad napišete tekst, pošaljite nam ga na našu adresu, redakcija@famoza.net a u subject/temu stavite My Blog. Vaše blogerske tekstove objavljivaćemo redom kojim nam dođu ali vodite računa da ćemo objavljivati samo one tekstove za koje smatramo da su lepo napisani i i zanimljivi. Prednost će imati oni koji budu pisali našim slovima, tj. budu koristili “šžćđ” u svojim tekstovima. Naravno, ovo je odličan način da promovišete sebe ali i da možda postanete deo naše stalne blogerske ekipe! Za više informacija, pogledajte pravila ovde. Najbolji blog nedelje dobija knjigu izdavačke kuće Laguna a nju možemo da šaljemo samo na teritoriju Srbije!

FOTO: Pixabay

The following two tabs change content below.
Vladimir Dolapčev je urednik medija Famoza.net. Prethodno je pet godina uređivao portal srpskog izdanja časopisa BRAVO. Najveća želja mu je da Famoza bude drugačiji od svih teen medija i da pomogne u dovođenju mladih zvezda u region.

5 thoughts on “Eminin blog: Nasilje preko društvenih mreža!

  1. Ukoliko se svi slažemo, danas je vreme takvo da se deca bukvalno "rode" sa telefonima i društvenim mrežama, ali za sve su to krivi roditelji tih "nasilnika" koji ne znaju ili neće da vaspitaju, ili su jednostavno takvi. Zato deci treba zabraniti telefone do eventualno 13-14.godine .Sve si lepo ispričala, ali mi je nekako ovo sve opšte poznato.

    1. Ne preteruj bas, 13-14 godina… Sestra moje drugarice ima 2 dve godine i ima telefon bolji od moga, slazem se da je to jako stetno, ali su takva vremena. Ja samtram da deca mladja od 9 ili 10 godina ne treba da imaju telefon, a ne od 13-14

      1. To je istina, ali deca do eventualno 12 godina ne smeju da imaju telefon, neki bas skup. Mislim , šta će im. Oni još nisu dovoljno zreli i spremni da bi imali iPhone, Samsung, Lg itd. I to za tu sestru je malo ne realno, jer dete sa 2 godine ne može još stabilno ni da hoda, a kamoli da čita poruke, facebook, itd.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.