Da li biste bili voljni da platite stotine evra kako biste prisustvovali koncertu grupe Ateez? To je pitanje koje mnogi evropski fanovi kpop grupe postavljaju otkako je osam članova najavilo niz datuma turneje na Starom kontinentu.
U početku su mnogi pomislili da je šala kada su videli cene nekih sedišta – ili neku vrstu kvara na servisu za prodaju karata. Međutim, uskoro su morali da se suoče sa činjenicom da će morati da plate između između 66,40 i 154,40 evra kako bi videli svoje idole. Ovakve previsoke cene se, u kolektivnom zapadnom načinu razmišljanja, češće povezuju sa umetnicima poput Beyoncé, Eltona Johna ili grupe Rolling Stones, nego sa mladim kpop zvezdama.
Ipak, ne treba potceniti interesovanje za korejsku popularnu muziku. Poslednjih godina, kpop je postao društveni fenomen koji se može meriti prodajom, strimovima i, što je najvažnije, prihodima. K-pop ludilo je donelo potpunu promenu paradigme u muzičkoj industriji zahvaljujući zajednicama obožavalaca koji se ne suzdržavaju kada je u pitanju podrška svojim idolima. Međutim, visoke cene karata za koncerte zabrinjavaju mnoge ljubitelje muzike u trenutnoj klimi rastuće inflacije.
Mnogi strahuju da neće moći da priušte sebi da vide svoje omiljene izvođače na sceni, posebno sada kada su počeli da najavljuju otvaranje prodaje karata u vrlo kratkom roku. Tradicionalno, kpop umetnici dosta unapred obaveštavaju svoju publiku o datumima svetske turneje i dostupnosti karata za njihove koncerte. „Ako se vreme između poslednjeg i novog albuma produži, to će biti izbrisano iz sećanja fanova i javnosti, omogućavajući drugim grupama da se uzdignu“, rekao je stručnjak za kpop, Hee-ah Park. Kao rezultat ovog brzog tempa, fanovi imaju sve manje vremena da predvide svoje izdatke i budžet za kupovinu karata za koncert – neki će je kupiti, bez obzira na cenu, dok drugi neće imati izbora nego da sačekaju pre nego što budu u mogućnosti da priušte svoju dragocenu ulaznicu.
Autor: Famoza.net
Foto: Youtube/Screenshot