Đorđetov blog: Reforme u obrazovanju

Dragi čitaoci, znam da ste navikli na teme o raznim savetima u školi, ali ja sam za ovaj sajt, kao bivši osnovnoškolac i srednješkolac odlučio da dam svoje mišljenje o najavljenim reformama u obrazovanju, kao i da je uporedim sa tradicionalnim sistemom obrazovanja.

Na sreću onih koji vole konzervativnije metode, i dalje će važiti onakav stepen obrazovanja kakav je oduvek važio – osam razreda osnovne, četiri razreda srednje. Ali će zato sadašnja generacija petaka dobiti tri nova predmeta – informatika i računarstvo, tehničko i tehnologija i fizičko i zdravstveno vaspitanje.

Sva tri predmeta će biti obavezna u petom razredu, a informatika i računarstvo će od šestog razreda biti izborni predmet.

Što se tiče informatike, mogu slobodno da kažem da je urađena pametna odluka po pitanju toga da se informatika odvoji od tehničkog jer će informatika, kao najbitnija pojava u sferi današnjeg društva, tako doći do punog izražaja. A kako bi drugačije?

Gledano mojim očima, kada sam ja išao u više razrede osnovne škole, a to je period od 2006. do 2010. (sada imam skoro 22 godine), informatiku i nismo baš nešto puno učili jer veći akcenat se stavljao na neke stare, prevaziđene metode iz tehničkog obrazovanja (tehničko pismo, crtanje tehničkog okvira, pravljenje klasičnih maketa…).

Sada, kada postoji potreba za većim brojem stručnjaka iz te oblasti, deca će moći da u potpunosti usavrše osnovno znanje iz oblasti informatike i računarstva što nije tako loša ideja jer deca se od malih nogu trebaju obučiti za programiranje, pravljenje internet stranica, grafički dizajn i sve ono najbitnije što je vezano za IT. Takvu odluku s oduševljenjem pozdravljam i visok uspeh njene primene je očekivan.

U tom predmetu postoji i jedna mana, a to je da su današnji IT stručnjaci koji će deci sve to predavati izučavani za profesiju profesora previše delimično. Oni su bili izučavani po jednom drugom programu i problem je u tome što će imati kraće vreme da se pripreme za obuku rada po sasvim drugom programu. A to je nažalost nedovoljno.

Još jedan problem je u tome što jedno 50% đaka informatiku ne shvata baš nešto ozbiljno, kao da su nezainteresovani ili ne znam ja šta. Retko ko uspe da se pozabavi primenom stečenog znanja u najboljem izdanju.

Što se tiče tehničkog, ne bih dublje zalazio u današnje metode izučavanja tog predmeta jer danas se tehnologija svela na upotrebu raznih cyber caka te mislim da će na tome biti veći akcenat što je takođe ok.

Što se tiče fizičkog, ministarstvo je najavilo zakup sportskih sala posle 21h. Tom odlukom ministarstvo želi da postigne cilj da se što više dece interesuje za sport jer potrebni su novi budući asovi. U moje vreme su mnogi posle osnovne škole dizali ruke od sporta, a ni dan-danas nije baš neka sjajna situacija.

A isto tako i bez razvoja sportskih klubova, koji se ni dan-danas nisu privatizovali, nema razvoja sportskih asova i ekstra velikih plata. Klubove spominjem jer činjenica je takva da sportske sekcije nikada nisu dovoljne. Treba se trenirati i u nekom većem klubu, taj klub pomaže da se izgradi vrhunski as.

Još jedna promena je vezana za kulturu oblačenja u osnovnim školama. Biće obavezno nošenje uniformi umesto običnih odela. To je dokaz da idemo u korak sa razvijenim zemljama, ali sa skromnijim budžetom nego bogatije države. U moje vreme nije bilo uniformi, ali je zato uniformi bilo u vreme vaših (pretežno) baka i deka.

Na taj način će moći svi sa svima da se druže, te niko neće birati najboljeg/u druga/drugaricu po svom kriterijumu, nego će važiti jedan kriterijum za sve – nebitno da li je neko siromašan ili bogat, da li voli folk ili pop muziku, da li voli odelo ili sportski način odevanja itd. Bitno je da je vama učenicima lepo da se družite i da vam nikad ne bude dosadno.

Ali, e-dnevnik (elektronski dnevnik) je novina koja najviše neće odgovarati profesorima koji su pred penzijom jer treba iscrpno voditi evidenciju o zabeleženim ocenama, izostancima, ukorima. Na takvu metodu će se najviše privići mladi profesori pošto su oni od malih nogu u koraku sa tehnologijom jer njima će lakše biti da posle svakog časa idu u zbornicu da vode evidenciju o uspehu učenika, pa onda da se vrate na naredni čas.

Takav plan vođenja evidencije o nekom đaku će biti iscrpan, ali nekako će se oni verovatno snaći. Ali crveni i plavi dnevnici će uvek biti simbol pravog školovanja.

Ministarstvo isto tako najavljuje reformu gimnazija do 2018. po kojem će opšti, društveni i prirodni smer u prvoj godini imati jedinstven program. Isto tako će moći da biraju i jedan od pet izbornih predmeta u prvoj godini, koji će moći u drugoj godini da promene.
Izborni predmeti će biti vezani za sport, ekologiju, biznis, umetnost i ekologiju i oni će biti presudni za odabir fakulteta kojeg će taj neko moći da upiše.

I tu isto idemo u korak sa razvijenim zemljama, ali je to isto tako i metoda koju ćemo primenjivati realizovana sa skromnim fondom para.

Na taj način će učenici, u odnosu na period kada sam ja bio gimnazijalac, moći na najbolji način da usvoje znanja iz oblasti na kojima žele da upišu fakultet pa će tako moći da na izabranom fakultetu nadograde osnovno znanje koje su stekli.

Ceo taj odabir će biti olakšan uvođenjem velike mature za najmanje tri godine, što pozdravljam, jer najlakše je u gimnaziji raditi prijemni ispit za upis na fakultet nego otići na željeni fakultet i naporno učiti stručne predmete. Ja inače nikad ne bih voleo da trčim od faksa do faksa i da učim samo zadate predmete, nego da učim sve osnovne predmete za upis na faks, pa onda da odem u fakultet za koji budem odabran.

Eto tako. Ovakva metoda će unaprediti školstvo, ali je problem u tome što neće biti unapređen stepen obrazovanja, što je zaista tužno. Niko se nije bavio reformom stepena obrazovanja po ugledu na evropske zemlje, a svi bi voleli da se to dogodi, sa čime se i ja slažem jer ovakav stepen obrazovanja je zaista prevaziđen.

Isto tako je i problem što će zanatske škole sve više umirati te nikog neće biti da opravlja kućne aparate. Nije sve u računarima, ima nešto i u primeni pojedinih stvari ručno. Ali to ručno će sve više umirati, umirati, umirati… I cela kulturna elita će se i dalje komercijalizovati.

My Blog rubrika je u kojoj vam pružamo priliku da se vaši tekstovi nađu na Famozi! Može to biti vest, neki vaši saveti ili razmišljanje na neku temu. Kad napišete tekst, pošaljite nam ga na našu adresu, redakcija@famoza.net a u subject/temu stavite My Blog. Vaše blogerske tekstove objavljivaćemo redom kojim nam dođu ali vodite računa da ćemo objavljivati samo one tekstove za koje smatramo da su lepo napisani i i zanimljivi. Prednost će imati oni koji budu pisali našim slovima, tj. budu koristili “šžćđ” u svojim tekstovima. Naravno, ovo je odličan način da promovišete sebe ali i da možda postanete deo naše stalne blogerske ekipe! Za više informacija, pogledajte pravila ovde. Najbolji blog nedelje dobija knjigu izdavačke kuće Laguna a nju možemo da šaljemo samo na teritoriju Srbije!

The following two tabs change content below.
Vladimir Dolapčev je urednik medija Famoza.net. Prethodno je pet godina uređivao portal srpskog izdanja časopisa BRAVO. Najveća želja mu je da Famoza bude drugačiji od svih teen medija i da pomogne u dovođenju mladih zvezda u region.

3 thoughts on “Đorđetov blog: Reforme u obrazovanju

  1. Nama je učitelica rekla da je informatika obvezna sledeće godine samo petom i šestom razredu,a ja se baš previše ne interesujem za to,pa ću sledeće godine da se ispišem iz nje…..

    1. Veruj mi trebace ti.Mozda neces da se bavis informetikom,ali za bilo koju profesiju ti ona treba.Vidis i nastavnici moraju da imaju znanja o informatici.U pocetku je dosadna,ali posle ce da ti bude zabavna,posebno ako volis matematiku ili fiziku.Po novom programu informatika mora i da se uci,ali brzo je naucis ako to sve radis na kompjuteru a ne ucis napamet.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.